Cel – przebiec maraton!

Chyba mało kto rodzi się z ogromną miłością do biegania. Biegamy naturalnie jako dzieci, potem przychodzi czas szkoły i tutaj  powoli wychodzi na lekcjach w-fu kto ma predyspozycje do bycia dobrym biegaczem. Jednak już w dorosłym życiu nie chodzi o rywalizację, która w młodszych latach szkolnych mogła się pojawiać, ale o przyjemność, zdrowie, sportowe cele, które warto realizować. Im mocniejsi jesteśmy fizycznie, tym lepiej się czujemy psychicznie, wewnętrznie, po prostu zmieniamy się na lepsze. Zdrowie jest bardzo ważne i należy o nie odpowiednio zadbać. Oczywiście bieganie nie jest jedyną dostępną czy dopuszczalną formą aktywności, ale na pewno skuteczną i dającą radość, satysfakcję. Bieganie to sport indywidualny, więc sukces zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jest to ogromny plus, ponieważ mamy nad tym pełną kontrolę, nie jesteśmy uzależnieni od nikogo.

Jak zacząć?

O ile nie mamy problemów z kolanami, to śmiało możemy zacząć biegać. Najpierw rekreacyjnie, powoli. Ten sport pozwala wyzbyć się negatywnych emocji i niejedna osoba powie, że najlepiej jej się biega po ciężkim, pełnym stresu dniu. Na początku warto zainwestować w dobre, wygodne, antypoślizgowe obuwie. Tutaj najlepsze będą lekkie buty sportowe dedykowane biegaczom. Najlepiej kupić je osobiście, aby sprawdzić, czy pasują, czy są wygodne. Reszta stroju wedle uznania, byle było wygodnie.

Nie warto na początku przesadzać z odległością, którą chce się pokonać, aby się zbyt szybko nie zniechęcić. Preferuje się minutę biegu i minutę marszu. Oddech powinien być miarowy, a tempo wolne. Podczas biegu powinno się móc rozmawiać. Dopiero z czasem  przechodzi się na tempo szybkie.

Wiele informacji o bieganiu można znaleźć w sieci, ale nic nie zastąpi prawdziwego trenera, który nauczy odpowiednio biegać, a potem poprowadzi aż do samego maratonu. Maratony, półmaratony to cele osób, które zaczęły przygodę z bieganiem. Od niego można się naprawdę uzależnić, ale to tylko wyjdzie nam na zdrowie, bo korzysta dosłownie cały organizm. Przy bieganiu można się zrelaksować, zresetować umysł, odpędzić złe myśli, naładować pozytywną energią.

Trenowanie do maratonu

Przygotowanie do maratonu od zera prowadzą trenerzy, którzy układają z wyprzedzeniem cały plan treningowy. Biorą aktywnie udział w treningu, wiele tłumaczą, motywują do działania. Dzięki wsparciu, którego udzielają można naprawdę pokonać swoje słabości i dać z siebie 100%. Fajną opcją są treningi grupowe, podczas których można poznać innych, którzy mają obrany ten sam cel. Wiele osób czuje się dobrze w grupie, więc takie treningi to strzał w dziesiątkę.

Jaka ilość treningów jest zalecana?

Treningi do maratonu można zacząć na kilka miesięcy przed maratonem. Jeśli chodzi o optymalną ilość treningów wykonywanych w tygodniu to zaleca się robić nie mniej, jak cztery. Większa ilość może spowodować zmęczenie, zniechęcenie, czasem też uraz. Bardzo ważna jest regeneracja organizmu, dlatego trzeba robić sobie przerwy pomiędzy kolejnymi treningami. Kilka biegów pod rząd, dzień po dniu to nie jest dobry pomysł.