dieta aktywni fizycznie

Dieta dla aktywnych fizycznie

Dieta dla aktywnych fizycznie powinna być różnorodna pod względem potraw i produktów, które się w nich znajdują. Nie ma na świecie jednego produktu, który byłby w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Im większe zróżnicowanie, tym więcej niezbędnych dla zdrowia składników będzie dostarczonych do organizmu. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób aktywnych fizycznie, ze względu na to, że w późniejszym czasie mogą one stracić znacznie więcej minerałów, takich jak sód, magnez, czy też potas.

Odpowiednia dieta osoby regularnie ćwiczącej, zresztą podobnie jak dieta każdego zdrowego człowieka, powinna zapewniać i dostarczać właściwą ilość białka, tłuszczu, a także węglowodanów.

Węglowodany w diecie

Rolą węglowodanów w diecie dla aktywnych fizycznie jest dostarczanie energii, a także odbudowanie zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach, które wykorzystuje się jako paliwo w czasie treningów. Ich głównym źródłem powinny być produkty pełnoziarniste takie, jak kasze, pieczywo, makaron, ryż i płatki zbożowe oraz suszone i świeże owoce. Osoby ćwiczące powinny stosować odpowiednią dietę ograniczającą spożywanie słodyczy, słodkich napojów, cukrów, żywności przetworzonej, fast foodów itp. produktów do minimum.

Tłuszcze w odpowiedniej diecie

Dieta dla sportowców, opiera się również o tłuszcze, które są nie tylko dobrym źródłem energii, jak i również niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu tłuszczem nienasyconym, który musi być dostarczony wraz z pożywieniem, z tego powodu, że organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Tłuszcze powinniśmy czerpać głównie z olejów roślinnych, nasion i pestek, orzechów, tłustych ryb morskich, a także awokado.

Białko w diecie dla aktywnych fizycznie

Rolą białka w diecie osoby aktywnej fizycznie jest m.in. odbudowa i budowa nowych tkanek uszkodzonych w czasie treningów. Jest to bardzo ważne m.in. w czasie budowania masy mięśniowej. Białko w diecie osoby, która ćwiczy, powinno pochodzić z:

– chudych mięs

– jajek

– nasion roślin strączkowych

– orzechów i nasion.

– produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu

– ryb

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, do którego w większości przyznają się młodzi mężczyźni, którzy dopiero rozpoczynają treningi na siłowni oraz zaczynają budowanie masy mięśniowej, jest sięganie po odżywki białkowe. Więcej informacji na temat białka można znaleźć na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/. Warto wziąć pod uwagę to, że zwiększone zapotrzebowanie na białko występuje głównie w przypadku osób intensywnie trenujących, gdzie treningi odbywają się nawet 3 razy w tygodniu.