Uprawianie sportu lekiem na schorzenia i choroby

Stwierdzenie, że sport nie jest dla każdego, to w zasadzie mit. Jednak trudno się nie zgodzić, ze stwierdzeniem, że w przypadku niektórych schorzeń i chorób należy szczególnie uważać w wyborze aktywności, jaką preferujemy.

W przypadku osób cierpiących na choroby serca zaleca się przede wszystkim rekreacyjną jazdę na rowerze, długie spacery, nordic walking oraz marsz. W tym przypadku nie jest zalecane długotrwałe obciążanie organizmu, które może okazać się przeciążeniem dla serca, jednak stwierdzenie, że osoby z chorobami kardiologicznymi nie powinny uprawiać sportu, jest nieprawdziwe. Jednak jak w każdym przypadku powinien to być sport uprawiany z głową.

Podobnie w przypadku osób z wadami kręgosłupa oraz jego schorzeniami czy chorobami. Nie jest prawdą, że takie osoby nie powinny uprawiać sportu, przeciwnie pewne formy aktywności fizycznej mogą się okazać wręcz zalecane w przypadku problemów z kręgosłupem. Osoby z takimi problemami w żadnym razie nie powinny podnosić ciężarów, ani uprawiać sportów siłowych, ale wizyta na basenie, czy sesja jogi lub stretchingu mogą się okazać wręcz zbawienne. Oczywiście zanim rozpoczniemy jakiekolwiek aktywności fizyczne najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem.

Trochę inaczej sytuacja ma się w przypadku osób otyłych, im generalnie sport jest niezwykle zalecany, jednak warto przy tym podkreślić, że nie każdy rodzaj aktywności powinni oni uprawiać od razu, przykładem może być tutaj bieganie, które należy rozpocząć od marszów i przystosowania organizmu do tej formy aktywności. Więcej na temat biegania oraz wszystkich kwestii z nim związanych można dowiedzieć się na stronie – ks staszewscy.

Warto także dodać, że często bóle głowy wywołane są napięciem mięśni wynikającym ze stresu, czy np. pozycji siedzącej, dlatego też czasem warto rozpocząć uprawianie sportu właśnie po to, by zmniejszyć napięcie mięśni, a tym samym wyleczyć się z różnego rodzaju bólów. Jednocześnie należy pamiętać, że chcąc podjąć aktywność fizyczną, w przypadku chorób i schorzeń różnego typu warto najpierw skonsultować się z lekarzem i poradzić, jaka forma aktywności będzie najlepsza.