Zamiatanie, oczyszczanie, odpylanie- jak działają zamiatarki w terenie?

Oczyszczanie miejskich ulic to ważne zadanie, które wymaga systematyczności oraz specjalistycznego sprzętu. Dlatego też władze miasta zatrudniają wykonawców, którzy jako przedsiębiorstwo dysponują flotą zamiatarek, a także zatrudniają ich operatorów. Zamiatarki pojawiają się w przestrzeni miejskiej każdego dnia. Wyjeżdżają na ulice od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pojazdy te nie poruszają się ze zbyt dużą prędkością, dlatego też ich praca jest planowana na godziny o mniejszym natężeniu ruchu ulicznego. Zimą możliwa jest konserwacja i naprawa zamiatarek tak, aby były one przygotowane do kolejnego sezonu w terenie.

Charakterystyczny wygląd zamiatarek drogowych

Tak naprawdę, pojazdy te są tak charakterystyczne, że trudno jest je pomylić z czymkolwiek innym. To, co najbardziej je wyróżnia to duże szczotki obrotowe, które znajdują się na przodzie maszyny. Osprzęt w postaci szczotek instaluje się na froncie zamiatarki w przypadku bardzo wielu modeli zamiatarek miejskich, które mają kompaktową budowę.

W zależności od modelu, zamiatarki mogą mieć różną ilość szczotek. Ich rozstaw i ułożenie można modyfikować tak, aby dostosować go do rodzaju oczyszczanej powierzchni i terenu. W przedsiębiorstwie Terberg Matec możliwa jest nie tylko naprawa zamiatarek, ale też dostępne tutaj są najnowsze modele zamiatarek- zarówno miejskich jak i tych większych, w przypadku których przede wszystkim stawia się na efektywność i oczyszczanie bardzo dużych powierzchni. Do najnowocześniejszych propozycji należą zamiatarki, które są wyposażone w napęd elektryczny. To zdecydowanie najbardziej przyjazne środowisku maszyny, z tych, które są obecnie oferowane na rynku.

Zamiatanie to nie wszystko

Podstawowym zadaniem, jakie jest realizowane przez zamiatarki jest szczotkowanie powierzchni dróg, poboczy czy chodników. Szczotki poruszają się bardzo szybko jednocześnie unosząc do góry większe zanieczyszczenia i odpady, które są zasysane przez specjalną rurę, która następnie umieszcza je w kontenerze na odpady. Jest on transportowany z tyłu maszyny. Szybki ruch szczotek obrotowych powoduje nadmierne unoszenie się pyłu oraz kurzu. Aby zniwelować to niepożądane zjawisko na bieżąco zrasza się szczotki podczas pracy, co umożliwia od razu mycie na mokro powierzchni.

Zamiatarka posiada także na wyposażeniu myjkę ciśnieniową, która doskonale sprawdza się w przypadku usuwania zanieczyszczeń płynnych czy też różnych substancji chemicznych. Dodatkowo, zainstalowany odkurzacz przemysłowy również dobrze sprawdza się w praktyce. Jesienią, operator zamiatarki ma możliwość przedmuchiwania opadniętych liści z drzew po to, aby w przestrzeni miejskiej panował jeszcze większy porządek.