Keramzyt to wyjątkowe kruszywo o bardzo wielu praktycznych zastosowaniach. Jest on materiałem, który wykorzystuje się w budowlance oraz ogrodnictwie. Cechami charakterystycznymi jest to, że przyjmuje on formę bardzo lekkich i wyjątkowo porowatych kulek. Kruszywo to powstaje ze złóż skały ilastej, którą wydobywa się także z miejsc na terenie naszego kraju. W następnym kroku surowiec jest poddawany obróbce termicznej. Keramzyt jest wypalany w specjalnych piecach obrotowych i to właśnie w procesie wypalania zyskuje na lekkości.
To, co wyróżnia to kruszywo to fakt, że może bardzo dobrze akumulować ciepło. Nie bez znaczenia jest również to, że materiał ten pozostaje całkowicie obojętny biologicznie. Nie będzie się więc przyczyniał do powstawania tak popularnej pleśni.
Trzy główne obszary zastosowania keramzytu
1. Pierwszym bez wątpienia jest ogrodnictwo. Keramzyt można wykorzystywać do wykonywania warstw drenażowych w naszych ogrodach. Zastosowanie keramzytu sprawdzi się w miejscach, gdzie pojawiają się zastoiny wody. Keramzyt bowiem jest w stanie przyjąć wodę we własną strukturę, ale jednocześnie też nie niszczeje pod jej wpływem. Dzięki wykonaniu warstwy drenażowej, można znacząco poprawić gospodarkę wodną na posiadanych gruntach. Keramzyt można też wykorzystywać bezpośrednio do uprawy roślin mieszając go z ziemią oraz z innymi kruszywami, na przykład z perlitem czy wermikulitem.
2. Drugim popularnym zastosowaniem keramzytu jest wykorzystanie go do różnego rodzaju prac budowlanych. Keramzyt może służyć do ocieplenia oraz do izolowania posadzek, które osadzamy bezpośrednio na gruncie. Bardzo często jest też składnikiem lekkich betonów. Keramzytobetony stosuje się tam, gdzie szalenie istotne jest, aby nadmiernie nie obciążać całej konstrukcji stropów. Keramzyt jest bowiem materiałem bardzo lekkim, ale jednocześnie cechuje go bardzo duża wytrzymałość i trwałość.
3. Keramzyt bardzo dobrze sprawdza się przy różnego rodzaju inwestycjach w terenie. To z jego wykorzystaniem można wykonywać lekkie nasypy czy też zasypywać rury prowadzone bezpośrednio w gruncie.
Gdzie zaopatrywać się w keramzyt?
Bardzo wiele zależy od tego, jak dużą ilość tego kruszywa będziemy potrzebować do naszego projektu. Keramzyt można kupić zarówno w formie workowanej, jak i sypkiej. W przypadku, kiedy potrzebujemy większą ilość takiego kruszywa, najlepiej jest zamówić go bezpośrednio od producenta, chociażby od https://leca.pl/. Chcący zamówić takie kruszywo dobrze jest wiedzieć, że bezpośrednio u producenta znajdziemy różne jego warianty. Co oznacza, że będzie ono lepiej dopasowane do zastosowania, na którym najbardziej nam zależy. Leca® KERAMZYT oferuje transport kruszywa w formie sypkiej specjalnymi samochodami.