Dekalog początkującego biegacza

Aktywność fizyczna wielu z nas sprowadza się dziś do siadania i wstawania z kanapy czy też przełączania pilotem kolejnych kanałów w telewizorze. Zdarza się jednak, że coś w nas pęknie i chcemy oddać się aktywności z prawdziwego zdarzenia. Wielu zamierza wówczas zacząć biegać, ale nie wie, jak to robić, aby nie narażać się na ryzyko kontuzji. Ponadto każdy chce cieszyć się z szybkich efektów biegania. Jak w związku z tym biegać, aby robić to poprawnie?

Cel

Na pewno bardzo ważny jest cel biegania. Jeśli chcesz poprawiać swoje wyniki, regularnie je zapisuj. Wielu natomiast robi to po to, aby schudnąć, co także jest bardzo dobrym powodem. Warto więc stanąć na wadze przed rozpoczęciem biegania i następnie ważyć się co tydzień, kiedy to w ciągu jednego tygodnia będziecie odbywać kilka jednostek treningowych. Możecie mieć pewność, że zbędne kilogramy będą znikać, a Wy poczujecie się coraz lepiej.

Badania

Biegać może niemal każdy, co najlepiej widzimy po startujących w maratonach osobach. Biegają nie tylko ludzie młodzi i ci w średnim wieku, ale nawet dziadkowie mający po lat osiemdziesiąt i więcej. Przed decyzją o rozpoczęciu biegania warto jednak zrobić podstawowe badania, które wykluczą między innymi ewentualną wadę serca.

Sprzęt

Bez wątpienia bardzo ważny jest również sam sprzęt do biegania. Oczywiście w pierwszej kolejności mówimy tutaj o butach, które muszą być optymalnie dobrane do naszej stopy i stylu biegania czy też miejsc, w jakich oddajemy się takiej aktywności. Jeżeli biegamy po asfalcie, powinny być to buty zapewniające dość dużą amortyzację. Poza tym warto zadbać o obuwie, którego podeszwa szybko się nie zetrze.

Istotna jest też sama odzież, która powinna gwarantować odprowadzanie potu i chronić przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Dobrze sprawdza się tutaj odzież termoaktywna, której na rynku jest dziś mnóstwo.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o jakichś gadżetach, które mogą nam pomóc w kontrolowaniu swoich wyników. Mowa tu między innymi o wszelkich pulsometrach czy zegarkach. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z bieganiem, nie będą Wam one potrzebne, ale z czasem mogą się przydać.

Rozsądek

W bieganiu, tak jak i przy trenowaniu każdego innego sportu nie wolno zapomnieć o rozsądku. Dlatego też nie warto przesadzać z takim treningiem. Bardzo duży błąd popełniają tutaj osoby, które dopiero zaczynają biegać i przeszacowują swoje umiejętności. Łatwo wówczas o kontuzje. Poza tym istnieje spore prawdopodobieństwo, że po nieudanym treningu szybko się zniechęcicie. Warto więc robić to stopniowo. Zacząć możecie więc nawet od marszobiegu, z czasem zwiększając dystans, prędkość czy częstotliwość treningów.

Skoro wiecie już, jak zacząć biegać nie ma na co czekać. Przygotujcie się do regularnych treningów, wkładajcie buty i ruszajcie w trasy. Biegać możecie przecież wszędzie. Jedni biegają po ulicach, inni wybierają parki czy lasy. Możliwości jest więc mnóstwo. Nie da się ukryć, że to najprostsza i zarazem najtańsza forma aktywności, która sprawdza się w przypadku młodych, jak i tych o wiele starszych.